2024 Season 1 Division Cup Tournaments Starting Saturday, June 1st at Mazzy's in Milton. See the Calendar events for more details.
2024 Season 1 Division Cup Tournaments Starting Saturday, June 1st at Mazzy's in Milton. See the Calendar events for more details.

Hall of Fame / Honorable Mentions

Hall of Fame is for players or teams that finished in the top 5:

Honorable Mention is for players or teams that finished in the top 10.

2023:

1st Place –  NATIONAL CHAMPION – Individual 8 ball – WOMENS STANDARD Tourney

  • Tammy Baker

 

2nd Place – Team 8 ball – STANDARD Tourney

  • Marcus Oh, David Jung, Matt Carter, Francis Lee, David Boudreau

 

2nd Place – Team 9 ball – ADVANCED Tourney

  • Thomas Morgan, Max Denman, Wesley White, Jeff Hooks, Alex Westerlund

 

5th Place –  Individual 8 ball – STANDARD Tourney

  • Robin Sam

 

5th Place –  Individual 8 ball – STANDARD Tourney

  • Chris White

 

5th Place – Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Omead Sepehrara, Cliff Aycock, Steve Gallagher, Lewis Martin, Ali Nikkhah

 

5th Place – Team 8 ball – ADVANCED Tourney

  • Thomas Morgan, Max Denman, Wesley White, Jeff Hooks, Alex Westerlund

 

7th Place – Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Marcus Oh, David Jung, Matt Carter, Francis Lee, David Boudreau

 

9th Place –  Individual 9 ball – STANDARD/OPEN Tourney

  • Tammy Baker

 

9th Place –  Team 8 ball – STANDARD Tourney

  • Tony Guzman, Brian Betenia, Kira Ryder, Tom Zack, Carl Rodgers

 

9th Place – Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Brian Betenia, Chris Rice, Dan Hilty, Kira Ryder

__________________________________

2022:

1st Place – NATIONAL CHAMPION – Individual 8 ball – WOMENS OPEN TOURNEY

  • Christina Maher/White

 

1st Place – NATIONAL CHAMPIONS – Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Thomas Morgan, Kane Martin, Robert Hall

 

2nd Place – Individual 8 ball – STANDARD Tourney

  • Kane Martin

 

3rd Place – Individual 8 ball – STANDARD Tourney

  • Robert Hall

 

3rd Place – Individual 8 ball – OPEN Tourney

  • Thomas Morgan

 

3rd Place – Individual 9 ball – STANDARD/OPEN Tourney

  • Thomas Morgan

 

3rd Place – Individual 9 ball – WOMENS STANDARD/OPEN Tourney

  • Jill Rhodes

 

3rd Place – Team 9 ball – WOMENS OPEN Tourney

  • Christina Maher/White, Kira Ryder, Donna Albanese, Jill Rhodes, Jackie Jordan

 

3rd Place – Team 8 ball – WOMENS OPEN Tourney

  • Christina Maher/White, Kira Ryder, Donna Albanese, Jill Rhodes, Jackie Jordan, India Slaughter

 

3rd Place – Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Tony Guzman, Tom Zach, Marcus Oh, Carl Rodgers

 

5th Place – Individual 9 ball – STANDARD/OPEN Tourney

  • Kane Martin

 

7th Place – Individual 9 ball – WOMENS STANDARD/OPEN Tourney

  • India Slaughter

 

7th Place – Team 8 ball – STANDARD Tourney

  • Ron Deemer, Thomas Morgan, Kane Martin, Robert Hall, Brian Bill, Chris White

 

7th Place – Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Ron Deemer, Brian Bill, Chris White, India Slaughter, Benjamin Garrison

 

9th Place – Individual 9 ball – STANDARD/OPEN Tourney

  • Robert Hall

__________________________________

2021:

1st Place – NATIONAL CHAMPION – Individual 9 ball – STANDARD/OPEN Tourney

  • Jeff Hooks

 

1st Place – NATIONAL CHAMPIONS – Team 8 ball – WOMENS STANDARD Tourney

  • Christina Maher/White, Tammy Baker, Kira Ryder, Jackie Jordan, Tiffany Little

 

1st Place – NATIONAL CHAMPIONS – Team 9 ball – WOMENS STANDARD Tourney

  • Christina Maher/White, Tammy Baker, Kira Ryder, Jackie Jordan, Tiffany Little

 

2nd Place – Individual 8 ball – OPEN Tourney

  • Wesley Dickerson

 

4th Place – Individual 8 ball – STANDARD Tourney

  • Matt Ellsworth

 

5th Place – Individual 8 ball – WOMENS OPEN Tourney

  • India Slaughter

 

5th Place – Individual 8 ball – WOMENS OPEN Tourney

  • Rebecca Venson

 

5th Place – Individual 9 ball – WOMENS OPEN Tourney

  • Jill Rhodes

 

7th Place – Individual 8 ball – WOMENS STANDARD Tourney

  • Tammy Baker

 

9th Place – Individual 9 ball – STANDARD/OPEN Tourney

  • Kevin Pangayow

 

9th Place – Individual 8 ball – OPEN Tourney

  • Mark Thwaites

 

9th Place – Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Mike Sanson, Tom Zach, Matt Ellsworth, Steven Gallagher

 

9th Place – Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Cliff Aycock, Kevin Pangayow, Omead Sepehrara

__________________________________

2020:

No events – cancelled due to covid

__________________________________

2019:

3rd Place –  Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Lewis Martin, Ali Nikkhah, Wes Dickerson, JP Roberts

.

4th Place – Team 8 ball – ADVANCED Tourney

  • Kevin Pangayow, Thomas Morgan, Brad Cook, Clay Fisher, Mark Thwaites, Frank Carcioppolo

.

5th Place –  Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Brian White, Marcus Oh, Tom Zack

.

7th Place – Team 9 ball – ADVANCED Tourney

  • Thomas Morgan, Frank Carcioppolo, Clay Fisher

.

9th Place – Team 9 ball – OPEN Tourney

  • Kevin Pangayow, Brad Cook, Mark Thwaites

.

9th Place – Individual 9 ball – STANDARD Tourney:

  • Wes Dickerson

__________________________________

.

2018:

1st PlaceNATIONAL CHAMPIONS – Team 9 ball – OPEN Tourney

  • Thomas Morgan, Clay Fisher, and Billy Brantley

.

4th Place – Team 8 ball – OPEN Tourney

  • Thomas Morgan, Clay Fisher, Billy Brantley, Frank Carciopollo, and Max Denman

 

5th Place –  Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Ron Deemer, Omead Sepehrara, Erwin Elhan

 

5th Place –  Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Cliff Aycock, Al Hopper, and Derek Ricard

.

7th Place –  Team 9 ball – STANDARD Tourney

  • Ron Deemer, Erwin Elhan, Omead Sepehrara

.__________________________________

2017:

3rd Place – Individual – STANDARD Tourney

  • Kevin Pangayow

 

5th Place- Individual – OPEN Tourney

  • Jeff Ciavone

.

5th Place – Team 9 ball – STANDARD tourney

  • Erwin Elhan, Thomas Morgan, and Kevin Pangayow

.__________________________________

2016:

1st PlaceNATIONAL CHAMPIONS – Team 8 ball – STANDARD Tourney

  • Ron Deemer, Omead Sepehrara, Thomas Morgan, Kevin Pangayow, Erwin Elhan, and Tom Zack went undefeated as a team and won the national tournament.

.__________________________________

2015:

5th Place – Team 9 ball – STANDARD tourney

  • Ron Deemer, Omead Sepehrara, Cliff Aycock, Tom Zack

.__________________________________

2014:

3rd Place Finish – Team 8 ball – STANDARD Tourney

  • Ron Deemer, Omead Sepehrara, Sean Bailey, Max Denman, Brian Cronin, Kevin Pangayow, and John Mumford

__________________________________

2013:

2nd Place Finish – Team 8 ball – STANDARD Tourney

  • Ron Deemer, Thomas Morgan, BY Wagh, Cliff Aycock, Matt Ellsworth, and Bruce Dunlap